FDA, Genç Elektronik Sigara Açıklaması

Gönderen

ABD Gıda ve İlaç İdaresi Komiseri Dr. Scott Gottlieb bugün genç vaping salgını ile ilgili başka bir açıklama yaptı.
Gottlieb, FDA’nın biçimlendirici Gençlik Tütün Önleme Planında birkaç nokta ortaya koyuyor. Öncelikle, FDA’nın attığı bir sonraki somut adım, konuyla ilgili bilimsel bir çalıştayın başlatılmasıdır.

Gottlieb’in ifadesinden:
Bu amaçla, 15 Mayıs’ta düzenlenecek olan halka açık bilimsel atölye çalışması, e-sigarayı bırakmaya odaklanan gençlik tütün bağımlılığı ve bırakma konusundaki bilimsel anlayışı ve tedavi seçeneklerini daha da tartışacak. Çalıştay, Ocak ayındaki duruşmada ortaya çıkan birçok bilimsel konuyu temel alacak.

Bu konuyu ele alma çabamızın bir parçası olarak, hem kamuya açık bir duruşma hem de bir bilimsel çalıştay düzenlemenin önce halkın katılımı toplanması için forumlar sunacağını, ardından paydaşlarla sağlam bilimsel tartışmalar yapacağını belirledik. Atölye, FDA ile işbirliği içinde, Çocuklar İçin Gelişmiş Klinik Araştırmalar Enstitüsü ve daha önce çocuklar için yeni ilaç ve cihazların klinik araştırmalarını kolaylaştırmak amacıyla Küresel Pediatrik Klinik Araştırmalar Ağı’nın kurulması için burslar almış olan Duke Klinik Araştırma Enstitüsü tarafından çeşitli terapötik alanlarda ev sahipliği yapıyor.


İlk bakışta, bu genç nikotin kullanımı sorununa dengeli ve bilime dayalı bir yaklaşım gibi görünüyor. Ancak, daha fazla yansıtma üzerine, bunun nedeni değil, yalnızca yasadışı nikotin kullanımı belirtisini ele alıyor, gençler otoriteye karşı isyan ediyor ve yasaklanmış davranışlarda bulunuyorlar. Daha endişe verici olan şey, geleneksel sigara içen daha yüksek riskli ifadeden ziyade, bu davranışın daha düşük riskli ifadesine öncelik vermesidir.

Bu atölye çalışmasında bilimsel bilgi toplanması ve gençlerin tütün kullanımı ve bağımlılığı ile ilgili mevcut bilim hakkında tartışmalar ve gençlerin tütün bırakmasını desteklemeye yönelik tedavi stratejileri teşvik edilmektedir. Çalıştayda, gençlerin tütün kullanımını ve bağımlılığını etkileyen benzersiz faktörler ve gençlik tütün bırakmasının önündeki zorluklar ile ilgili sunumlar ve panel tartışmaları yer alacak.

Örneğin, tartışmanın ergenlerde temel tütün bağımlılığı bilimini, ergenlerde mevcut davranışsal ve farmakoterapi bırakma stratejilerinin mevcut durumunu ve gençlik tütün bırakmasını ele almak için sağlam kanıtlar üretmek için stratejilerin geliştirilmesi bekleniyor.


Kimse gençlerin buharını ve nikotin bağımlılığını görmek istemiyor olsa da, bu duyarlılık bir boşlukta mevcut değil. Gençlerin sigara içmesi ve gençlerin içki içmesi diğer iki sorunlu davranıştan çok daha hızlı bir şekilde daha ciddi zararlar verme olasılığı daha yüksektir. FDA bu zorlukların üstesinden gelmeye çalıştığı ölçüde, ciddiye alınabilir bir kamu hizmeti gerçekleştirmiş olacak.

İlginizi Çekebilir

Yeni Haberler