Altria Tütünden E sigaraya geçerek hayatta kalacak

Gönderen

Analist : Altria, Tütünün Vardiyasında Hayatta Kalacak

Analist Bonnie Herzog, Philip Morris International ve ana şirket Altria gibi tütün şirketlerinin yanıcı sigaralardan buhar ürünlerine geçişte hayatta kalacağını tahmin ediyor. Bu şirketlerin davranışlarını göz önünde bulundurarak şimdiye kadarki çıkarım, hayatta kalmalarının direnmeye çalışmak yerine bu değişime uyum sağlamaya ve adapte olmaya bağlı olmasıdır.

MarketWatch, tütün stoklarının dün 2018 yılına göre yıllık bazda daha yüksek olduğunu bildirdi. Altria, yıldan yıla yüzde 12, Philip Morris International ise 2019’un başlamasından bu yana yüzde 29 artış gösterdi. İki şirketin bu ralli değerinin çoğunluğu çeşitlendirmedir.

Altria, JUUL Labs’a bu şirkette bir azınlık hissesi satın alarak yatırım yapmıştır; Cronos Grubu’na yatırım yaparak gelişmekte olan kenevir pazarında da bir adım atmıştır. Bu arada, Altria bağlı kuruluşu Philip Morris International, kendi yanıcı sigara alternatifi iQOS’u geliştirmeye ve tanıtmaya devam ediyor.

Altria’ya yatırımcının güvenini daha da arttıran ikinci bir faktör, ABD Gıda ve İlaç İdaresi Başkan Vekilinin daha az saldırgan olabileceği duygusudur.

Altria’ya yatırımcının güvenini daha da arttıran ikinci bir faktör, Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi Başkan Vekilinin, yetişkin nikotin kullanıcıları için tüketici özgürlüğünü korurken, buhar ürünlerinin reşit olmayan kullanımını bastırmak için eylemlere daha az agresif ve daha çevresel bir yaklaşım getirebileceği duygusudur.

Bayan Herzog, bu hafta başlarında düzenlenen konferansta FDA Tütün Ürünleri Merkezi’nin Mitch Zeller’in ana konuşmacı olduğu kar amacı gütmeyen TMA konferansına katıldı. Herzog şunları söyledi:

Önemli nüans, Yönetmen Zeller’in söylemediği şeydi. Yani, eski Komiser Gottlieb’in, gençlerin e-sigara erişimi konusunda daha belirleyici bir eylemde bulunmak için (örneğin, piyasadaki buhar ürünlerinin kaldırılması gibi) daha belirleyici bir eylemde bulunmak için güçlü tehditleri tekrarlamaktan kaçındı.

Bayan Herzog, FDA’nın nikotin ürünlerinin reşit olmayan kullanımını ortadan kaldırmak veya en azından keskin bir şekilde azaltmak için bir strateji izlemeye devam edeceğine inanırken, en azından büyük tütün şirketlerinin bu yasal düzenlemeye girmeye devam edeceğini şunları söyleyerek öngörüyor:

Başlıca tütün üreticileri, güçlü yönetim ekipleri ve yenilikçiliği teşvik etmek için derin bir yetenek ve fon birikimi rezervuarının yürüttüğü düzenleyici politik ortamda iyi bir konumdadır. Ayrıca, gençlik krizini ele alırken, sanayi konsolidasyonunun, risk altındaki ürünlerdeki (RRP) küresel silah yarışındaki ölçeği giderek daha fazla tercih edeceğini de belirtti.

İlginizi Çekebilir

Yeni Haberler