Ev Yap Kendi Likitini Kendin Yap Basit İp uçları Genel Anlatim

Gönderen

 

Buhar dünyamıza yeni adım atan arkadaşlarımız için. Bazı kavramlar oldukça karmaşık gelebilir.
Sade ve anlaşılır  anlatımdır

 

Buhar dünyamıza adım attıysanız, forumda bir kaç konu okuduysanız kafanızda “Nedir bu VG-PG” diye soru işaretleri oluşmuş olabilir.

VG ve PG içtiğimiz likitlerin ana maddesi olan kokusuz sıvılardır. Isıtıldığında buhar üreterek aroma ve nikotini bize taşırlar. Her ikisi de farklı yoğunluk ve tutarlılığa sahiptir. Farklı ağız ve boğaz duyuları vardır.

Çoğu likit bu iki sıvının kombinasyonu ile oluşur. Ne yazıkki bazı likitlerde tadı güzelleştirmek amacıyla farklı kimyasallar da kullanılabilmektedir. Doğru VG / PG oranını seçmek kişisel beğenilere bağlıdır.

Biraz detaya inelim. Propilen Glikol (PG) bir petrol yan ürünü olan Propylene Glycol’ü ifade eder.
Kokusu veya rengi yoktur. VG ye oranla daha akışkandır. Boğaz vurumunu arttırmak için bu kimyasalın oranı ile ayarlama yapılır. Aroma bileşenlerini VG ye kıyasla çok daha fazla oranda taşır.

Günlük hayatımızda astım ilaçlarında, evcil hayvan gıdalarında, güzellik ürünleri, makyaj ve şampuan ürünlerinde ve bir çok krem içerisinde bulunur. Bakteri önleyici özelliği sebebiyle bebek bezlerinde bile bulunmaktadır.

GÜVENLİ Mİ? FDA genel olarak güvenli kategorisinde değerlendirir. Yemek için güvenlidir. Gıda katkı maddelerinde kullanılır. Tüm bu güvenli ibareleri yemek, yutmak için kullanılmaktadır.
1947 yılında başlayan ve yıllarca devam eden bir deney sonrası PG nin tenneffüs etmek için de zararsız olduğu ifade edilmiştir.

2010 yılında yapılan bir diğer çalışmada PG nin çocuklarda astım, saman nezlesi ve egzama gibi bazı hastalıklara yakalanmasında risk sebebi olduğu ifade edildi. Yine araştırmanın devamında aslında PG’nin değil Glikol Eterlerinin buna sebep olduğu düzeltmesi yapıldı.

Medya ve sosyal paylaşımlarda bir çok korkutucu haber ve yazıya denk geldik. PG nin antifirizde kullanılan bir madde olduğu söylendi. Aslında ifade etmeye çalıştıkları madde Etil Glikoldü. Az bilip çok konuşunca böyle şeyler olması doğal. Etil Glikol likitlerde kullanılmaz.

[

PG nin insanlar için güvenli olduğu çıkarımı benim açımdan pekişti diyebilirim.
Ama durum evcil hayvanlarımızda aynı değil. Özellikle kediler için PG nin yüksek zazarı olduğu bilinmektedir.

Bazılarımız içtiğimiz likitte boğazımızı yakan bir durum ile karşılaşırız. Bunun ana sebebi PG dir.
PG Alerjisi diye bir durum olmakla beraber olasılığı çok düşüktür.

PG alerjisi ana belirtileri :
– Ağız kuruluğu
– Cilt döküntüleri
– Boğaz ağrıları

Bu gibi sorunlar yaşıyorsanız Max VG likitler kullanmanızı tavsiye ederim.

PG si yüksek likitlere geçtiğimizde vücudumuz bazı tepkiler verecektir. Ağız kuruluğu ve susuzluk bunlardan bazıları.
Metobolizmamız PG ye alıştıkça bir kaç haftaya kadar bu belirtiler geçecektir. Bol su içmek her zaman faydalı olmuştur. Sigarayı bırakıp, elektronik sigaraya başlayanlar sırf sigarayı bıraktıkları için bir dizi değişime maruz kalacaktır. Bunu da göz ardı etmeyelim.

BİTKİSEL GLİSERİN ( VG ) :
Bitkisel yağlardan türetilen doğal bir kimyasaldır. Vejeteryanlar için de güvenlidir. Buhara kalın bir doku ve yoğunluk sağlar. Hafif tatlı bir tada sahip olabilir. PG den oldukça yoğundur. PG nasıl vurumu arttırıyorsa, VG de pürüzsüz yumuşak bir içim sağlar. Not olarak belirteyim Yüksek VG tad kaybı demektir. Çünkü aroma molekülleri PG ye daha sağlam tutunur.

Gündelik hayatımızda kullandığımız bir çok yiyecek, içecek ve diğer tüketim malzemelerinde bulunur.

FDA güvenli olarak kabul eder. İnsanoğlunun bildiği en iyi huylu maddelerden biri olarak kabul edilir.
Tabi yapılan bu araştırmaların yutmak, yemek için olduğunu belirtmeliyim. İnhalasyon konusu yine teyide muhtaçtır.

VG ye alerjiniz olma olasılığı yok denecek kadar azdır. Yine de Palmiye Yağı, Hindistan Cevizi Yağı gibi şeylere alerjiniz varsa. Muhtemelen VG ye de alerjik reaksiyon göstereceksiniz.

Yüksek VG kullanacaksanız atomizer cihazınızın da buna uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Yüksek VG li likitler uygun olmayan atomizer ve coillere zarar verir. Çabuk tıkanır, yanar veya düzgün çalışmazlar. Clearomizerların yüksek VG de sorun çıkardığı bilinmektedir. Ego tarzı cihazlar da aynı şekilde.

HANGİ VG – PG ORANINI KULLANMALIYIM?
Aslında bunun cevabı herkes için farklı. Size ne uyuyorsa onu kullanmanız yerinde olacaktır.
Boğaz vurumundan hoşlanıyorsanız PG si yüksek olmalıdır. Sigara tiryakileri bunu ararlar mesela.

PG aroma moleküllerini daha iyi taşır. Lezzet önemliyse PG de önemli bu mantıkla.
Ne kadar VG o kadar buhar. VG buhar yoğunluğunu arttırır.

HANGİ CİHAZLAR?
Clearomizer tanklar Nautilus Mini, kangertech protank vb. 1 – 2,5 ohm aralığında bobinler ile genellikle 15 watt altında kullanılır. VG si yüksek sıvılar için uygun değildir. Bobinler yoğun sıvı ile başaçıkamaz. Yanık pamuk hadisesi yaşamak olağandır. Pamuğu / Coili yaktım nedendir? başlıklı konuların %80 inin cevabı budur. PG si az o yüzden yaktın diyebiliriz. Bu cihazlardaki kişisel oran tavsiye 50 PG – 50 VG olur.

Sub Ohm Tanklar : Bu tanklar yüksek VG bol buhar için tasarlanmıştır. Yüksek pil kullanımı, yüksek likit kullanımı bol buharın yan etkileridir.

RDA – RTDA : Sub ohm bobin sarımına uygun bu cihazlarda, uygun tel / pamuk ayarı ile sorunsuz yüksek VG tüketim yapılabilir. Tavsiyemiz 30 PG – 70 VG olur.

SONUÇ VE ÇIKARIMLAR :

Görüldüğü gibi çok da karmaşık değil aslında. kendi karışımlarınızı kendi damak tadınıza uygun bir şekilde karıştırıp demlemeye bırakmalısınız

Yeni Haberler