Elektronik Sigara Nedir En Basit Anlatım

Gönderen

YALIN HALİ İLE EN BASİT TARİFLE ‘Elektronik Sigara Nedir’

Elektronik sigara, sigaraya çok daha az zararlı bir alternatifdir. Çalışma prensibi çok basittir ve üç ana kısım vardır.

1. Pil
2. Tel
3. Likit

Çok basit olarak pil tele elektrik vererek(su ısıtıcı ketle dediğimiz aletlerde olduğu gibi) teli ısıtır ve likiti buharlaştırır. Likitin içinde nikotin sakızlarında ve nikotin bantlarında bulunan terapatik nikotin vardır. Bu sayede ihtiyaç duyulan nikotin vücuda alınmış olur. Bir yandan kullanım olarak da sigarayı taklit ettiği için el ve dudak tiryakiliğinin de yerini doldurmaya çalışır.

Burdan sonrasında elektronik sigara çok hızlı bir teknolojik gelişim göstermiş ve yeni başlayacaklar için karışık bir hale gelmeye başlamıştır. Bazı terimler başta neye bulaştım ben dedirtse de aslında temelde bütün elektronik sigaralar aynı mantıkla çalışır.

Biraz daha detay isteyenler için yukarıda bahsedilen üç ana kısmı biraz açalım.

1. Pil : Mod, Ego batarya, Mekanik mod, TC mod, VW mod bunların hepsi pildir veya pille çalışır ve hepsinin görevi teli ısıtmaktır. Ego bataryalar ve mekanik modlar pilden aldıkları gücü direk verir. VW ve TC modlar voltajın ayarlanabildiği veya otomatik ayarlandığı aletlerdir.

2. Tel : Coil, Sarım, rezistans bunlar da ısınıp likiti buharlaştıran teldir. çok farklı şekillere girebilse de yine hepsinin mantığı aynıdır. Tel bobin gibi sarılır, arasından silika dediğimiz yüksek ısıyadayanıklı ip veya pamuk geçirilir. Bu ip veya pamuk likiti emerek sarılmış tele ulaştırır. Gaz yağı lambasının fitili gibi düşünebilirsiniz. Çalışma prensibi çok basit bir alet olduğu için çoğu insan kendi tellerini kendileri sarar ve kullanır. Bu sarımlar atomizer dediğimiz, likiti içinde koyduğumuz tankların merkezinde bulunur.

3. Likit : İçine 4 basit maddenin girdiği sıvıdır. Eczada kullanılabilecek saflıkta biktisel gliserin

, yine eczada kullanılabiliecek saflıkta propilen glikol, terapatik nikotin solüsyonu ve aroma. Bu malzemelerin hepsi satın alınabilir ve evde karıştırılarak likit üretilebilir. Bu yüzden yine bir çok kişi daha ucuza getirmek için kendi likitini yapmaktadır.

Daha detaylı bilgiler, faydaları zararları, yan etkileri gibi şeyler için forumda bir çok başlık açılmıştır. Okumaktan korkmayın. başta kafa karıştırıcı gibi gelse de aslında çok basit bir alettir.

İlginizi Çekebilir

Yeni Haberler