E Sigara Gliserin ve Likit Saklama püf noktası mevsimsel

Gönderen

Elektronik Sigara Mevsimlere göre gliserinli likitlerimizi saklamanın püf yolları


Malum buralara kış geldi. Ateşli kullanırken bir önemi yoktu lakin soğuk havanın elektronik sigaraya etkilerini bildiğim kadarıyla sizlerle paylaşmak isterim. Eksik yada hatalı gördüğünüz hususların düzeltmekten çekinmeyin lütfen.

Öncelikle pile etkilerini belirtelim. Soğuk hava koşulları pillerin kimyasal reaksiyonlarını haliyle yavaşlatıyor. Daha fazla pil tüketimi olduğu gibi pillerimizin ömrüde azalıyor. Bu yüzden mümkün olduğunca dışarıda kullanmak yerine oda sıcaklığında kullanmak daha makul olacaktır. Lityum ion piller 0-60 derece arasında verimlidir. Pillerinizi bu derece aralığının altında kullanmak yada şarj etmek pilinizde kalıcı hasara neden olabilir.

 


Bir diğer konu ise likitler. Likitlerde kullandığımız gliserinin saf hali -17 derecede donar. Fakat biz pg yada aroma ile karıştırdığımız için bu donma derecesi – 45 derecelere kadar çıkar. Yani sek vg kullanan buhardaşlar bu hususa dikkat etmeli. Pg yada aroma kullanmak istemeyenler vgyi su ile seyrelterek donmasının önüne geçebilirler. Soğuk havalarda kullanacaksınız 50/50 vg/pg güzel bir seçim olacaktır. Vg oranının 70% in üstüne çıkmamasına özen göstermeliyiz yoksa atomizerlerimiz coili besleyemez ve buda yanık coillere neden olur. Tabiki bu bahsettiğim hususlar elektronik sigarayı sürekli dışarıda kullanmak zorunda olan buhardaşlar için geçerlidir.
Atomizerlerimizde kullandığımız driptipler yani dudağımıza temas eden kısımlarda kış aylarında önem kazanır. Çok soğuk bir havada paslanmaz çelikten imal edilmiş bir driptip dudağınıza yapışıp kalırsa şaşırmayın. Soğuk havalarda pom vb. Plastik driptipler tercih edilebilir.

Elektrik sigara kullanımının birde faydası dokunabilir kış aylarında. Oda pg nin antibakteriyel özelliğe sahip olmasıdır.

Araştırdığım ve tecrübe ettiğim hususları sizinle dilim döndüğünce paylaşmaya çalıştım. Okuduğunuz için teşekkürler. Bol buharlar 🙂

Düzeltmeler:

Gliserin
Kimyasal Formülü: C3H8O3

CAS No: 56-81-5

Moleküler Ağırlık 92.09 g/mol
Yoğunluk 1.26 g/cm3
Donma Noktası -17°C
Kaynama Noktası 290°C

Su ile karıştırma işleminin her türlü su ile yapılamayacağını bilgi olarak ekleyelim.
Distile su tercih edilebilir.

 

Bizim kullanmakta olduğumuz gliserin ile ilgili teknik bilgiler aşağıdaki gibidir. Kullanmadığımız gliserinleri buzlukta sakladığımız zamanlar olmuştur. Buzlukta bile donmaz, sadece akışkanlığını kaybeder. Ben pg kullanım oranımı yaz aylarında biraz arttırıp(%70 vg, %30 pg) kış aylarında normal oranlarıma geri dönerim genelde(%80 vg, %20 pg). Sadece kış aylarında vg daha yoğun olacağından besleme sıkıntısı yaşamayacağım atomizer kurulumları yapmaya dikkat ederim.

 

 

 

Gliserin
Kimyasal Formülü: C3H8O3

CAS No: 56-81-5

Moleküler Ağırlık 92.09 g/mol
Yoğunluk 1.26 g/cm3
Donma Noktası -17°C
Kaynama Noktası 290°C

İlginizi Çekebilir

Yeni Haberler