E-Sigara Araştırmaları Amerikan Chemical Society

Gönderen

Amerikanın saygın araştırma kurumlarindan olan ACS bir rapor yayınladı elektronik sigaraya dikkat etmek gerekiyor

American Chemical Society (ACS) 2 gün önce yayınladığı araştırmasına göre formaldehit, akrolein ve metilglikoksal bileşenleri nedeniyle DNA’nın zarara uğradığı, ilerleyen süreçte de bu sebeple kansere sebebiyet verildiği açıklanmış. Kaynağı bilinmeyen likitler bu bileşenleri içerebilir o yüzden dikkat etmek gerekli.

Araştırma makalesine buradan ulaşabilirsiniz:
https://www.acs.org/content/acs/en/…/2018/august/e-cigarettes-can-damage-dna.html


Ufak bir kısmının çevirisi:

Vaping sırasında kimyasal maruziyetleri karakterize etmek için, araştırmacılar beş e-sigara kullanıcısı istihdam etti. Tükürük örneklerini 15 dakikalık bir vaping seansından önce ve sonra topladılar ve örnekleri DNA’ya zarar verdiği bilinen kimyasallar için analiz ettiler. Vapingin olası uzun vadeli etkilerini değerlendirmek için, ekip gönüllülerin ağızlarındaki hücrelerde DNA hasarı değerlendirdi. Araştırmacılar, alkol tüketiminin neden olduğu oral DNA hasarını değerlendirdikleri farklı bir çalışma için daha önce geliştirdikleri kitle spektrometresi tabanlı yöntemleri kullanmışlardır.

Dator ve Balbo, vaping sonrası tükürük seviyesinde artış gösteren üç DNA’ya zarar veren bileşik, formaldehit, akrolein ve metilglikoksal saptamışlardır. Sigara içmeyen kişilerle karşılaştırıldığında, beş e-sigara kullanıcısı dördü akrolein maruziyetiyle ilgili olarak artan DNA hasarı gösterdi. DNA eklentisi olarak adlandırılan hasar türü, akrolein gibi toksik kimyasallar DNA ile reaksiyona girdiğinde ortaya çıkar. Hücre hasarı tamir etmezse normal DNA replikasyonunun gerçekleşebilmesi için kanser ortaya çıkabilir.formaldehit, yüksek watt ayarında içildiği zaman aroma ile tepkimesi sonucu ortaya çıkar.

Yorum ve Özet
Akrolein, aynı şekilde yüksek derecede VG sebebiyle ortaya çıkar. (280 dereceye ulaştığı zaman aşırı miktarda akrolein içerdiği söylenir.
Özetle e-sigaranın zararsız olduğunu kimse söylemiyor. muhtemelen ilerleyen süreçte başka bulgulara da rastlanacaktır. asıl sorulması gereken sigarayı bırakmak için mi içiyoruz yoksa alternatif olarak mı? sigarayı bırakmak için bunun bağımlısı oluyorsak pek bir anlamı olmuyor, aksine yine bu pazarın kurbanı oluyoruz. ciddi ciddi düşünüp bırakma üzerine bi karar verilmeli. nikotin miktarı düşürerek tamamen bırakmanın yoluna gitmeli.

Watt ve sıcaklığın ilişkisi doğrudan değil dolaylı olarak vardır. Kullanılan tel, telin kalınlığı, yüzey alanı, direnç gibi pek çok değişken rol oynar. Uygun şartları sağladığınızda MTL ile de zehirlenebilirsiniz ya da uygun şartları sağladığınızda DL ile gayet bol buharlı ancak tertemiz, steril bir içim de elde edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yeni Haberler