Elektronik Sigara Olası Yan Etkileri

Gönderen

Elektronik sigarayı, geleneksel sigaraya bir alternatif olarak kullanmaya başladığınız zaman vücudunuzda bazı semptomlar görülmeye başlanabilir. Bunun sebebi hem sigarayı bırakmanızla beraber vücuttan atılmaya başlanan toksin maddeler ve buna benzer değişimler, hem de elektronik sigaranın alerjik etkileri olabilir.
Elektronik sigarayla meydana gelebilecek semptomlar hakkında bilgi edinmek hem sigarayı bırakma, hem de elektronik sigaraya alışma sürecinizi kolaylaştıracaktır. Gözlemlenen semptomların bir çoğu ilk hafta, diğerlerinin ise genellikle birkaç hafta içinde yok olduğu gözlemlenmiştir. Gözlemlenen yan etkinin sigarayı bırakmakla mı yoksa elektronik sigara başlamakla mı alakalı olduğu kişi tarafından genellikle karıştırılmaktadır.

 

Gözlemlenen Yan Etkiler:

1: Öksürük, Tıkanıklık ve Balgam
En sık yaşanan semptomlardan bir tanesi öksürük ve balgamdır. Aslında bunun elektronik sigarayla bir alakası yoktur. Sigarayı bırakmanızla beraber nefes borusu ve gırtlak temizlenmeye başlar ve vücudun balgam üretimi sigara içilen dönemin üstünde seyreder. Dokuların tazelenmesiyle balgam üretimi sigara içilmeyen dönem bazında balgam üretir ve nefes borusu, gırtlak rahatlar. Araştırmalar bu sürecin yaklaşık olarak bir ay sürdüğünü ve özellikle sabahları kişinin öksürükle uyanmasının vücudun kendini toparlamasıyla alakalı olduğunu göstermiştir.

2: Ses Kısıklığı
Yukarıda sözünü ettiğimiz balgam çıkarma ve boğaz dokularının yenilenmesi sesinizde kısılma, titreme veya normalinden farklı tonda olmasına sebebiyet verebilir.

3: Soğuk Algınlığı
Araştırmalar göstermiştir ki sigarayı bırakma dönemindeki kişilerin soğuk algınlığına yakalanması çok daha kolaydır. Dolayısıyla sigarayı bırakmanızla beraber yaşayacağınız grip, nezle vb hastalıkların normal olabileceğini bir yere not etmekte fayda var.

4: Akne
Aynı zamanda çirkin sivilceler olarak da bilinirler. Vücudun sigaradan kalma toksin maddelerden arıma sürecinde bunların görülmesi son derece normaldir. Ergenlikte sivilce sonu yaşayanların başına gelme olasılığı daha fazladır. Geçici bir problemdir.

5:Ağız İçi Yaralar
Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki sigarayı bırakanlarda bir süre sonra ağız içi yaralar oluşmaya başlamıştır. Bunun sebebi ağız içi bakteri seviyesinin sigara içilen dönemle, içilmeyen dönemde farklı olmasıdır. Sigarayı bırakmakla beraber normale dönmeye başlayan ağız içi kimyası geçici yaraların oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu gayet normaldir ve geçicidir.

6: Hıçkırık
Bu baş belası durum, nikotinin ağız yoluyla alınması sonucu ortaya çıktığı saptanmıştır. Özellikle nikotin sakızları buna sebebiyet vermektedir. Ayrıca elektronik sigara kullanılırken buharın ağızda tutulması nikotinin tükürüğe geçmesi ve dolayısıyla hıçkırığa sebep olması olasıdır.

7: Mide Yanması:
Mide yanması veya mide asidi seviyesindeki anormallikler sigarayı bırakmaya bağlanabilir fakat bir diğer sebebi ise alınan aşırı doz nikotin de olabilir. Bu durumumda nikotin seviyesinin düşürülmesi önerilmektedir. Nikotin seviyesinin düşürülmesi duruma pozitif bir etkide bulunmuyorsa bir doktora başvurmak gerekebilir.

8: Baş Ağrısı, Bulantı ve Titreme
Geleneksel sigaradan elektronik sigaraya geçmekle beraber nikotin düzeyinde farklılıklar meydana gelir. Bu oran vücudunuzun alışık olduğu nikotin oranından az veya fazla olabilmektedir. Nikotin oranını bir anda çok düşürmek veya arttırmak baş ağrısına, bulantıya ve titremeye sebebiyet verebilir. Mide bulanması genellikle vücudun alışık olduğundan çok nikotin alınmasıyla görülür. Bu durumda farklı nikotin seviyeleri deneyerek kendinize uygun olanını hesaplamanız tavsiye edilir.

9: Uykusuzluk ve Rüyalar
Sigarayı bırakmakla beraber vücutta ve yaşam tarzında meydana gelen değişiklikler sizi psikolojik olarak etkileyebilir. Birçok kişi bu süreçte daha çok kafein tükettiğini bildirmiştir. Bu süreçte tüketilen aşırı kahve ve çay uyku düzenine etki etmektedir. Tavsiye olarak kafein içeren içeceklerden uzak durmanız önerilmektedir.

10: Baş Dönmesi
Tütün ürünlerinden uzak durmak baş dönmesi geçirme oranını arttırabilmektedir. Bunun sebebi sigarayı bırakmanızla beraber beyninize giden oksijen oranında artış olmasıdır. Bu durumun bir diğer sebebi ise elektronik sigara ile beraber olabilecek aşırı nikotin alımıdır. Eğer nikotin seviyesindeki yükselişten baş dönmesi yaşadığınızı düşünüyorsanız nikotin seviyenizi düşürebilirsiniz. Bu durumun devam etmesi halinde doktorunuza görünmenizde fayda olabilir.

11: Kaşıntı ve Karıncalanma
Sabırlı olun. Birkaç hafta içinde bunlardan eser kalmayacaktır.

 

12: Tat Duyusunda Değişimler
Sigarayı bırakmanızla berber vücudunuz toparlanma sürecine girer. Bu sürecin ilerleyen aşamalarında tat ve koklama duyunuzda inanılmaz iyileşmeler olduğunu fark edeceksiniz. Daha önce tükettiğiniz baharatlı ve tuzlu yiyecekler ağzınızın tadını kaçırabilir.

 

13: Kas Krampları, Spazmlar ve Ağrılar
Bunun temel nedeni vücutta meydana gelen oksijen sirkülasyonunda artma olmasıdır. Kas dokularına fazla oksijen gitmesi ağrılara sebebiyet verebilir. Dert etmeyin geçecektir.

 

14: Gaz
Bu can sıkıcı durum birkaç hafta sürebilir. Gazlı yiyeceklerden uzak durmanız önerilir.

15: İshal
Bu durum tütün ürünlerini bırakmanızdan kaynaklanabileceği gibi elektronik sigara sıvısıyla da alakalı olabilir. Elektronik sigara kullanıcılarının ishal şikayetlerinin sebebi olarak ‘propylene glycol’ olarak gösterilmektedir. Bu durumda elektronik sigara sıvısı olarak ‘vegetable glycerin’ tercih etmeniz faydanıza olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Yeni Haberler