Elektronik Sigara ve Diş Sağlığı

Gönderen

Elektronik Sigara içenlerde sık görülen diş problemleri ile ilgili alınabilecek önlemler ve sebebleri

Glycerol ve PG nem tutucu maddeler. Sıvı halde alındığında (diş macunu gibi) dişin üzerine yapışıyorlar ve emdikleri nem dişlerden uzaklaşmıyor.
Ancak bu maddeler gaz halindeyken diş duvarına çarptıklarında dişin nemini çalıp götürüyorlar..
Özellikle yoğun miktardaki buharı ağzımızı açarak dışarı doğru üflediğimizde bu diş minesindeki su oranının sürekli olarak azalmasına yol açıyor.
Ağzımız kapalıyken yoğun bir hava akımı olmadığı için bu etki pek hissedilmiyor, ancak ağzımızdan dışarı üfleme esnasında tıpkı rüzgara ıslak elimizi uzattığımızda elimizin kuruması gibi diş minemiz nem kaybediyor.

Tükürüğümüzle dişimizi sürekli ıslatsak ya da su içsek bile, bu kaybedilen nemin diş minesi tarafından tekrar emilmesi vakit alıyor.
Diş minesi ve diş etleri sağlıklı ve güçlü olan insanlar bu etkiyi çok yoğun hissetmiyor. Ancak yine de bu uzun vadede dişlere zarar verecek bir durum.

Bu tür sızıları ve olası diş kayıplarını engellemek için şunları yapabilirsiniz:
– daha az PG ve hada çok VG içeren likitler tüketmek
– esigarayı çekerken drip tipin ucunu ağzınızın iç kısmına doğru tutarak dişlerinize mümkün olduğunca az buhar gelmesi sağlamak
– esigara içerken ağzı hep nemli tutmak ve sık sık çalkalamak
– diş taşlarınızı temizletmek.
– ve en önemlisi… nefesi her zaman burundan vermek ve asla ağzı kocaman açarak ön alt dişlerimize çarpacak şekilde dışarı üflememek.

e-sigaranın dişler üzerinde olası etkilerini değerlendirirken, gerçek sigaranın diş kaybının ve çürüğünün en önemli sebebi olduğunu ve e-sigaranın bu zararı telafi edeceğini de gözden kaçırmayın.

Bir ek bilgi.. Nefesi burundan vermenin başka avantajları da var.
Sigara dumanı asidik bir yapıda ve broşların yapısı sebebiyle sigara içerken nikotinin emilimi en etkili şekilde ciğerlerde gerçekleşiyor.
e-sigara dumanı ise daha nötr. Dolayısıyla nikotin ağızda ve burun mukozasında ciğerlere kıyasla çok daha etkili bir şekilde emilebiliyor.
Buharı burnunuzdan verirseniz nikotin emilimini arttırabilirsiniz. Hatta yabancı kaynaklarda uzun vadede ciğerinize çekmeyi de bırakmanız öneriliyor.

İlginizi Çekebilir

Yeni Haberler